Jak wybrać drzwi prysznicowe do kabiny?

Nie ma wątpliwości, że drzwi prysznicowe do kabiny są niezbędne do tego, by z niej korzystać. W przeciwnym wypadku woda zalewałaby całe pomieszczenie. Jednak wybór drzwi jest ogromny i wcale niełatwo jest podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Na co zwracać uwagę? Co trzeba sprawdzić przed zakupem?

Wymiary drzwi

Jeśli chodzi o drzwi prysznicowe do kabiny, to najważniejszy jest ich wymiar. Chodzi o to, by drzwi dobrze przylegały do ściany w każdym miejscu, tak by możliwe było ich odpowiednie uszczelnienie. Bez niego woda będzie wyciekała z kabiny. Jeśli z kolei drzwi będą zbyt duże, to ich montaż po prostu nie będzie możliwy, bo fizycznie nie zmieszczą się we wskazanym dla nich miejscu. Pod tym względem trzeba też sprawdzić wysokość drzwi. Nie muszą one sięgać sufitu, ale powinny być tak wysokie, by skutecznie zatrzymywały wodę płynącą z deszczownicy przed rozlewaniem się poza kabinę.

Sposób otwierania drzwi

Bardzo ważny jest sposób otwierania drzwi. Można wyróżnić dwie podstawowe metody – drzwi otwierane klasycznie oraz przesuwne. W pierwszym wypadku trzeba też uwzględnić kierunek otwierania drzwi. Zwykle otwiera się je na zewnątrz, ale w pewnych bardzo wyjątkowych sytuacjach, gdy łazienka jest bardzo mała, można też spotkać rozwiązania z zastosowaniem skrzydła otwieranego do wnętrza kabiny. W przypadku małej powierzchni lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca. Jednak trzeba wiedzieć, że mogą one być droższe a sam ich montaż trochę bardziej skomplikowany.

Rodzaj materiału i wykończenia

Drzwi prysznicowe najczęściej wykonuje się z PCV, które jest trwałe i lekkie. Alternatywą dla niego jest szkło, które z kolei wygląda bardziej elegancko. Niezależnie od materiału drzwi są dostępne w wielu wariantach – przyciemniane, klasyczne, z oszronieniem na całej powierzchni albo z matowymi pasami. Czasami dostępne jest też szkło, które przyciemniane staje się dopiero po kontakcie z ciepłą wodą, więc wygląd kabiny zmienia się w zależności od tego, czy jest ona aktualnie używana.

Comments are closed.